You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

POWRÓT DO NATURY

TECHNOLOGIA PRODUKCJI MYDŁA W NASZEJ MYDLARNI


Jesteśmy mydlarnią, prawdopodobnie jedyną w Polsce i unikalną w Europie, która produkuje naturalne mydła w oparciu o dawną, tradycyjną technologię sięgającą XIX wieku, na parku maszynowym z drugiej połowy XX wieku. Technologia ta oraz staranność i uczciwość w produkcji, a także wytwarzanie na własne potrzeby bazy wszystkich mydeł – doskonałych płatków mydlanych, gwarantują otrzymanie mydeł o najwyższych parametrach jakościowych. Cały proces produkcji można obejrzeć tutaj.

Mydło z oleju palmowego spożywczej jakości.

Podstawowym surowcem, z którego powstają produkty w naszej mydlarni jest spożywczy olej palmowy najwyższej jakości, posiadający certyfikat RSPO (zrównoważonego pozyskiwania zasobów) . Produkcja mydła polega na rozgrzaniu w kotle warzelnym tłuszczu do temperatury bliskiej temperaturze wrzenia razem z wodorotlenkiem sodu.

Para technologiczna używana w procesie warzenia i suszenia mydła, uzyskiwana jest przy pomocy tradycyjnego kotła opalanego drzewem. Wodorotlenek wchodzi w reakcję z tłuszczem i powoduje jego zmydlanie. W ten sposób powstaje mydło w postaci płynnej.

Specjalna sól kłodawska

W końcowym etapie procesu warzenia mydła dodawana jest niewielka ilość soli w celu wytrącenia się z mydła nadmiaru wody. W naszym zakładzie stosujemy polską sól wydobywaną w Kłodawie.

Z naszych do świadczeń wynika, że pod względem zawartości mikroelementów jest ona zbliżona do soli himalajskiej, a energetyczne znacznie od niej korzystniejsza.*

Nasz sposób gotowania mydła powoduje, że niemal cała naturalna gliceryna, która powstaje w wyniku procesu gotowania, zostaje w mydle i jest jednocześnie znakomitym, naturalnym środkiem nawilżającym. Ugotowane tą metodą mydło pozostawiamy na 24h w celu zakończenia procesu reakcji tłuszczu z wodorotlenkiem sodu.

* z soli tej uzyskujemy także ORMUS, czyli szlachetne pierwiastki z grupy platynowców (np. złoto, platyna, iryd), których atomy nie istnieją w uporządkowanych strukturach np. kryształach, ale samodzielnie. W takiej formie nie są one metalami.

Finalny efekt – mydło najwyższej jakości bez konserwantow, ulepszaczy, SLS

Kolejnym etapem jest wylanie płynnej masy mydlanej na trójwalcarkę, która przekształca ją w tradycyjne płatki mydlane. Następnie taśmociągiem płatki wędrują do suszarni, gdzie odparowywany jest nadmiar wody poprzez nadmuch gorącego powietrza, uzyskiwanego ze spalania drewna. Tak powstałe płatki są bazowym surowcem do produkcji wszelkiego rodzaju mydeł w kostce.

Z ostatniej pelotezy formowany jest baton gotowego mydła, który jest cięty na odpowiednie kawałki. W zależności od potrzeb klienta mydło może być ręcznie lub mechanicznie kształtowane lub stemplowane. Kolejne etapy to foliowanie, zapobiegające wysychaniu kostek i pakowanie mydeł do pudełek. Jak można zauważyć na każdym etapie produkcyjnym nie używamy konserwantów, sztucznych barwników, polepszaczy, wypełniaczy jak również nie dodajemy do mydła parabenów, SLES-u ani tłuszczy zwierzęcych.