You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak zrobić domowy płyn do dezynfekcji rąk?

Kiedy w sklepach skończą się wszelkie środki do dezynfekcji rąk, takie jak żel antybakteryjny lub płyn antybakteryjny, możesz wykonać je samodzielnie w domu przy użyciu dostępnych środków. Żele antybakteryjne znajdziesz również w ofercie naszej drogierii. Kliknij tutaj

Obraz od Arek Socha z Pixabay

Dokładne mycie rąk przy pomocy mydła jest o wiele lepszym rozwiązaniem, ale jeśli nie masz mydła i wody, dezynfekcja rąk przy pomocy płynu antybakteryjnego jest na drugim miejscu listy.  Środki wytworzone w warunkach domowych mogą być nieco mniej skuteczne, jednak  w sytuacji spowodowanej przez COVID-19 (Koronawirus), kiedy to w sklepach zacznie brakować środków do dezynfekcji jego wykonanie może być jedynym rozwiązaniem.

Proces przygotowania  antybakteryjnego płynu / żelu do rąk jest prostym procesem, dodatkowo formułę można dostosować do własnych upodobań.


Do przygotowania będzie ci potrzebne: alkohol, żel aloesowy, dowolny olejek eterycznyDezynfekcja rąk na bazie alkoholu. Przygotuj wszystkie składniki. Wykonany środek dezynfekujący będzie naśladował ten, który możesz kupić w sklepach.  Pamiętaj! Środek dezynfekujący nie powinien zastępować mycia rąk. Użyj go, kiedy naprawdę go potrzebujesz, w podróży, podczas zakupów, kiedy styczność z wieloma zanieczyszczonymi powierzchniami.

Oto, czego będziesz potrzebować:
-2/3 szklanki 97% alkoholu (Spirytus) możesz również użyć Amolu, który ma wysokie stężenie alkoholu.
-1/3 szklanki żelu Aloe Vera (najlepiej takiego, który nie zawiera dodatków)
-9 do 10 kropli olejku eterycznego (użyj ulubionego)
-miska do mieszania, łyżka, lejek i pojemnik do którego będzie można przelać wykonany płyn


Połącz składniki. W misce wymieszaj alkohol i żel aloesowy,i mieszaj aż do uzyskania całkowicie gładkiej konsystencji. Jeśli chcesz, aby roztwór był gęstszy i miał postać żelu, dodaj więcej żelu aloesowego. Jeśli chcesz, aby był bardziej płynny, dodaj więcej alkoholu.

Dodaj olejek eteryczny. Dodawaj po jednej kropli na raz, i delikatnie mieszaj. Po dodaniu 9 kropli  powąchaj mieszaninę, aby zobaczyć, czy podoba ci się zapach. Jeśli wydaje się wystarczająco silny, nie dodawaj więcej olejku. Jeśli lubisz mocniejszy zapach, dodaj jeszcze kilka kropli


Przelej mieszaninę do pojemnika. Umieść lejek w otworze pojemnika i wlej przygotowany płyn / żel.  Napełnij go, i gdziekolwiek nie pójdziesz zawsze miej go przy sobie. Jeśli nie uda Ci się zmieścić całej zawartości przygotowanego roztworu w butelce, to zamknij resztki środka dezynfekującego w słoiku i dokładnie zakręć, ograniczy to parowanie alkoholu.


Ciekawostka: Olejki eteryczne z lawendy, goździków, cynamonu i mięty mają dodatkową zaletę, zapewniając mieszance dodatkowe właściwości antyseptyczne.


Polecamy maseczki do ochrony przed wirusami i smogiem dostępne w naszej drogerii: Maseczki antywirusowe

Kategorie artykułów