You are using an outdated browser. For a faster, safer browsing experience, upgrade for free today.

Jak używać maseczki, tak, aby okulary nie parowały?

Powód przez który podczas noszenia maski okulary parują jest dość prosty. W momencie, kiedy zakładamy maskę, ciepło z wydychanego powietrza osadza się na chłodniejszych szkłach okularów.

Zdjęcie autorstwa fotografierende z Pexels


Dlaczego moje okulary parują, gdy noszę maskę?

Powód, przez który podczas noszenia maski okulary parują, jest dość prosty. W momencie, kiedy zakładamy maskę, ciepło z wydychanego powietrza osadza się na chłodniejszych szkłach okularów.

Jak więc zapobiegać parowaniu okularów podczas używania maski?


Ten problem nie jest nowy, wielu lekarzy i chirurgów miało podobny problem, jednak udało im się znaleźć dobre rozwiązanie. Wiele masek jednorazowych ma wszyty drucik, który umożliwia dopasowanie maseczki do nosa. Gdy maska ​​jest odpowiednio dopasowana, większość wydychanego powietrza przechodzi bezpośrednio przez nią, a nie na zewnątrz czy boki.


Oto instrukcje krok po kroku dotyczące prawidłowego noszenia maski na twarz.

- Przyklej maskę. Aby zapobiec zamgleniu okularów podczas pracy, większość lekarzy używa taśmy do przyklejenia maski do policzków i nosa. Do tego celu możesz używać taśm medycznych. Przetestuj taśmę na innej części ciała, aby upewnić się, że nie podrażnia Twojej skóry.


- Podnieś maskę. Prostym sposobem na zmniejszenie zaparowania okularów jest podciągnięcie maski wyżej na twarz i użycie ciężaru okularów (opierając je na masce), w taki sposób, aby zablokować przepływ powietrza. Ten sposób może nie zadziałać przy niektórych kształtach okularów, metoda jest najbardziej skuteczna w przypadku szerokich i grubych ramek.

- Użyj specjalnej ściereczki lub sprayu przeciw parowaniu okularów. Cena za spray w sklepach internetowych wacha się od 9 do 35zł.

Czy nałożenie mydła lub pianki do golenia sprawi, że okulary przestaną parować?

Z powodu ostatniej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 oraz obowiązku noszenia masek, pojawiło się kilka domowych sposobów na radzenie sobie z parującymi okularami, między innymi pokrycie szkieł okularów warstwą mydła, pianką do golenia, szamponem dla dzieci lub pastą do zębów. Te rozwiązania mają pewne zalety. Doświadczenie pewnego chirurga z Wielkiej Brytanii potwierdza, że umycie szkieł okularów wodą z mydłem i pozostawienie ich do wyschnięcia może zapobiegać ich zamgleniu. Jest to spowodowane faktem, że mydło działa jako środek powierzchniowo czynny, pozostawiając cienką warstwę, która zapobiega parowaniu.

Niestety krem ​​do golenia, mydło, szampon dla dzieci i pasta do zębów tworzące warstwę zapobiegające parowaniu nie są powszechnie stosowane — jest to spowodowane tym, że nie ich działanie nie trwa długo i nie jest skuteczne tak jak stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego środków.


Kategorie artykułów