Jak używać maseczki, tak, aby okulary nie parowały?
Powód przez który podczas noszenia maski okulary parują jest dość prosty. W momencie, kiedy zakładamy maskę, ciepło z wydychanego powietrza osadza się na chłodniejszych szkłach okularów.
Zdjęcie autorstwa fotografierende z Pexels
Dlaczego moje okulary parują, gdy noszę maskę?
Powód, przez który podczas noszenia maski okulary parują, jest dość prosty. W momencie, kiedy zakładamy maskę, ciepło z wydychanego powietrza osadza się na chłodniejszych szkłach okularów.
Jak więc zapobiegać parowaniu okularów podczas używania maski?
Ten problem nie jest nowy, wielu lekarzy i chirurgów miało podobny problem, jednak udało im się znaleźć dobre rozwiązanie. Wiele masek jednorazowych ma wszyty drucik, który umożliwia dopasowanie maseczki do nosa. Gdy maska jest odpowiednio dopasowana, większość wydychanego powietrza przechodzi bezpośrednio przez nią, a nie na zewnątrz czy boki.
Oto instrukcje krok po kroku dotyczące prawidłowego noszenia maski na twarz.
- Przyklej maskę. Aby zapobiec zamgleniu okularów podczas pracy, większość lekarzy używa taśmy do przyklejenia maski do policzków i nosa. Do tego celu możesz używać taśm medycznych. Przetestuj taśmę na innej części ciała, aby upewnić się, że nie podrażnia Twojej skóry.
- Podnieś maskę. Prostym sposobem na zmniejszenie zaparowania okularów jest podciągnięcie maski wyżej na twarz i użycie ciężaru okularów (opierając je na masce), w taki sposób, aby zablokować przepływ powietrza. Ten sposób może nie zadziałać przy niektórych kształtach okularów, metoda jest najbardziej skuteczna w przypadku szerokich i grubych ramek.
- Użyj specjalnej ściereczki lub sprayu przeciw parowaniu okularów. Cena za spray w sklepach internetowych wacha się od 9 do 35zł.
Czy nałożenie mydła lub pianki do golenia sprawi, że okulary przestaną parować?
Z powodu ostatniej sytuacji spowodowanej pandemią COVID-19 oraz obowiązku noszenia masek, pojawiło się kilka domowych sposobów na radzenie sobie z parującymi okularami, między innymi pokrycie szkieł okularów warstwą mydła, pianką do golenia, szamponem dla dzieci lub pastą do zębów. Te rozwiązania mają pewne zalety. Doświadczenie pewnego chirurga z Wielkiej Brytanii potwierdza, że umycie szkieł okularów wodą z mydłem i pozostawienie ich do wyschnięcia może zapobiegać ich zamgleniu. Jest to spowodowane faktem, że mydło działa jako środek powierzchniowo czynny, pozostawiając cienką warstwę, która zapobiega parowaniu.
Niestety krem do golenia, mydło, szampon dla dzieci i pasta do zębów tworzące warstwę zapobiegające parowaniu nie są powszechnie stosowane — jest to spowodowane tym, że nie ich działanie nie trwa długo i nie jest skuteczne tak jak stosowanie specjalnie przeznaczonych do tego środków.